Rodzaje osłon okiennych. Czy znasz je wszystkie?
Osłony okienne mogą być usytuowane na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia i w nomenklaturze budowlanej stanowią dodatkową ochronę otworu okiennego. Najważniejszą funkcją osłon okiennych w budynku jest ograniczanie nasłonecznienia i tym samym zmniejszanie efektu nagrzewania wnętrza. Regulacja nasłonecznienia to jednak nie wszystko. Osłony okienne pełnią funkcję ochrony widoczności, zapewniają optymalny poziom prywatności, mogą być zabezpieczeniem antywłamaniowym i zwiększają izolacyjność akustyczno-termiczną. Sprawdźmy, jakie są podstawowe rodzaje osłon okiennych?
Okienne zewnętrzne systemy osłonowe
Najpopularniejszym rodzajem osłon okiennych, instalowanych na zewnątrz otworu są rolety. Ich integralnym elementem jest kurtyna, złożona z poziomych listew łączonych przegubowo. Kurtyna rolety porusza się po dwóch przeciwległych prowadnicach i zwijana jest na wał przy pomocy napędu ręcznego lub automatycznego. Wał nawojowy umieszczony jest w kasecie z pokrywą rewizyjną. Napęd ręczny występuje w postaci korbki lub wciągarki, ale jest coraz rzadziej spotykany. Dużą popularnością cieszą się systemy inteligentne programowane komputerowo, wyposażone dodatkowo w czujniki temperatury i automatycznie reagujące na zmiany pogodowe. Rolety zewnętrzne to doskonałe uzupełnienie systemu antywłamaniowego, ponieważ są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Innym rodzajem zewnętrznego systemu osłonowego są żaluzje fasadowe, które świetnie sprawdzają się jako alternatywa tradycyjnych rolet na obiektach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych i lokalach usługowych. Montowane są w otworze okiennym lub bezpośrednio na elewacji budynku. Zbudowane są z lamel, które obracają się najczęściej pod kątem 90°C lub 180°C i posiadają różny kształt przekroju poprzecznego. Szeroki zakres regulacji ustawienia lamelek sprawia, że można dowolnie sterować dopływem światła słonecznego do pomieszczenia. Żaluzje fasadowe produkowane są aluminium na indywidualny wymiar i dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można je dowolnie dopasować do stylistyki budynku. Świetnie sprawdzają się w roli zabezpieczenia dużych przeszkleń w nowoczesnych biurowcach.
Osłony okienne na zewnątrz mogą także występować w postaci klasycznych markiz tarasowych i balkonowych. Markiza to rodzaj płóciennego daszku, który posiada regulowany kąt nachylenia i porusza się wzdłuż przegubowych ramion. System najczęściej wyposażony jest w kasetę zabezpieczającą zwinięty materiał. Produkowany jest on z wysokojakościowego poliestru, zabezpieczonego impregnatami przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Markizy posiadają napęd ręczny lub mechaniczny, a ich różnorodność kolorystyczna potrafi ożywić elewację budynku. Markizy znacząco zwiększają komfort wypoczynku na tarasie, ale należy zwrócić uwagę, aby posiadały wysoką klasę odporności, zgodnie z normą PN-EN 13561.
Dekoracje okienne we wnętrzu domu
Osłony okienne we wnętrzach pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale także dekoracyjne. Wykorzystywane są w roli narzędzia aranżacyjnego. Można je swobodnie dopasować niemal do każdego wnętrza, tworząc całość spójną stylistycznie. Najbardziej powszechną osłoną okienną są oczywiście firanki i zasłony. Warto zdecydować się na produkt szyty na wymiar, dzięki czemu zyskamy gwarancję wizualnej harmonii we wnętrzu. Alternatywą tradycyjnych zasłon są rolety wewnętrzne, dostępne na rynku w kilku wariantach funkcjonalnych. Pierwszym z nich są standardowe rolety ekranowe. Materiałowe rolety ekranowe mogą być wolnowiszące i zazwyczaj instalowane są bezinwazyjnie poprzez nałożenie elementów mocujących na ramę okienną. Materiał rolety jest w takim wypadku nawijany na aluminiową rurkę. Rurka z nawiniętym materiałem rolety może być również umieszczona w kasecie i posiadać boczne prowadnice, zwiększające funkcjonalność produktu.
Niesłabnącą popularnością wśród inwestorów cieszą się rolety rzymskie. Wyróżniają się na tle innych osłon okiennych wyjątkową elegancją. Wyposażone są w system fiszbin i sznurków, dzięki którym tkanina nie jest nawijana na rurkę – zamiast tego fałduje się w trakcie podnoszenia, tworząc niebanalne efekty wizualne i układając w efektowne zakładki. W nowoczesnych wnętrzach natomiast coraz częściej wykorzystuje się rolety dzień i noc. Ich materiał składa się z naprzemiennie ułożonych pasów transparentnych i zaciemniających. Mogą one zachodzić na siebie, co pozwala na sprawne regulowanie dopływem światła.
Na koniec warto zwrócić uwagę na klasyczne żaluzje oraz rolety plisowane. Żaluzje w przeciwieństwie do rolet nie są wyposażone w tkaninę. Ich korpus zbudowany jest z podłużnych listewek czyli lamelek. Lamelki w żaluzjach produkowane są z drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych i mogą obracać się pod zadanym kątem. To właśnie dzięki temu żaluzje są wysoce funkcjonalne, ponieważ umożliwiają nie tylko zaciemnienie pomieszczenia, ale także regulowanie dopływem światła dziennego. Poziomie listwy tworzą kurtynę, która może być wciągana poprzez podnoszenie i spiętrzenie listew. Żaluzje wyposażone są w prowadnice szynowe lub linkowe. Interesującym połączeniem żaluzji i rolet są plisy. Rolety plisowane można podnosić i opuszczać z obu stron, co pozwala na przesłonięcie dowolnie wybranej partii okna. Materiał w plisach zwinięty jest na kształt harmonijki i doskonale sprawdza się w oknach o niestandardowych kształtach.